close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 13 maja 2017

  Wicepremier rządu Węgier Zsolt Semjén, prymas Péter Erdő, specjalny wysłannik UE ds. promocji wolności religii i wyznania Ján Figel’ oraz ambasador RP w Budapeszcie Jerzy Snopek znaleźli się wśród mówców międzynarodowej konferencji „Papież Święty Jan Paweł II a odrodzenie chrześcijańskiej Europy”, którą 9 maja 2017 zorganizował think tank Századvég.

  Wydarzenie celowo odbyło się w Dniu Europy 9 maja, aby dać jasny sygnał, że Węgrom zależy na wkładzie w dyskusję o przyszłości integracji europejskiej.

   

  Wicepremier Zsolt Semjén – szef Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP), koalicjanta Fideszu, z wykształcenia teolog – mówił o chrześcijańskiej Europie jako fundamencie tożsamości. – Chrześcijańska Europa to nie muzeum, ale żywa rzeczywistość oparta na wierze,  którą stale trzeba napełniać treścią. Mówiąc o dziedzictwie Jana Pawła II stwierdził, że bez niego nigdy nie upadłby bolszewizm. - To właśnie JPII wraz z sankcjami nałożonymi przez prezydenta Reagana oraz wewnętrznymi reformami Gorbaczowa ostatecznie obalił ZSRR - powiedział Semjén.

   

  Prymas Węgier, kardynał Péter Erdő opowiedział o kluczowych przesłaniach św. Jana Pawła II – „prawdziwego duszpasterza” - na przykładzie encyklik papieskich. Wspomniał o potrzebie nowej ewangelizacji i wadze szkół religijnych w kształceniu młodzieży oraz „budowie wspólnoty nadziei”

   

  Eurodeputowana Kinga Gál przypomniała słowa Jana Pawła II podczas wizyty na Węgrzech w 1991 roku. Miał wtedy wezwać Węgrów do stania w obronie chrześcijaństwa i Europy, ale jednocześnie to pozostania dumnymi z własnego narodu.

   

  Ján Figel’ nazwał Jana Pawła II człowiekem służby i poświęcenia. Nawiązał do zaangażowania papieża Polaka na rzecz pokoju na świecie oraz wzajemnego szacunku między religiami i cywilizacjami. – Wolność religii to papierek lakmusowy praw człowieka. Pokój i bezpieczeństwo nie mogą istnieć bez wolności. Ponad tysiąc przemówień, które wygłosił św. Jan Paweł II, jednoznacznie dowodzi, że był wielkim Europejczykiem, przekonanym, że historia Europy bez chrześcijaństwa byłaby niezrozumiała - stwierdził Figel’.

   

  Ambasador RP Jerzy Snopek zaprezentował wykład zatytułowany „Odrodzenie Polski w chrześcijańskiej Europie”.

   

  W ostatniej prezentacji Fundacja Századvég zaprezentowała wyniki własnych badań dotyczących rozpoznawalności papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Referatom w auli Katolickiego Uniwersytetu im. Pétera Pázmánya przysłuchiwało się ponad 100 osób. Konferencja odbyła się w ramach cyklu „Europa wartości”. 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: