close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 grudnia 2017

  Budapeszteńskie muzeum Dom Terroru zorganizowało 5 grudnia 2017 ceremonię wręczenia Nagrody im. Sándora Petőfiego. W 2017 roku laureatem został kardynał Stanisław Dziwisz, były arcybiskup krakowski i wieloletni sekretarz Jana Pawła II. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 2009 roku za wkład w wolność Europy Środkowej.

  Uroczystość zgromadziła wysokich przedstawicieli węgierskiego życia publicznego: wicepremiera Zsolta Semjéna, ministra zasobów ludzkich Zoltána Baloga oraz prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő. Obecna była dyrektor generalna Domu Terroru i doradczyni premiera Viktora Orbána ds. polityki historycznej Mária Schmidt, zastępca nadburmistrza (prezydenta)Budapesztu oraz przedstawiciel rady nadzorczej koncernu MOL, fundatora Nagrody. Publiczność, wśród nich ambasadorowie i dyrektorzy instytutów kultury, a także węgierska Polonia wypełniła salę po brzegi.

   

  Maria Schmidt w swoim przemówieniu wspomniała, że Nagroda Petőfiego dedykowana jest wolności, bo „wolność to źródło wszelkiego dobra”. Podziękowała laureatowi za „służbę wolności, przebaczeniu i miłości”.

  Minister Zoltán Balog powiedział, że Polacy i Węgry to dwa pnie tego samego drzewa. – Chcemy, aby nasza przyszłość również była wspólna. Razem zabiegamy, aby chrześcijaństwo wzmacniało się w Europie dzięki Polsce i Węgrom. Do tego zaś nieodzowne jest dziedzictwo Jana Pawła II. Nazwał chrześcijaństwo najważniejszym sojuszem przeciw cywilizacji śmierci i reżimom, które chcą zniszczyć wolność jednostek i narodów, niestety także współcześnie. Przypomniał, że kardynał Dziwisz otrzymał już najwyższe węgierskiego odznaczenie państwowe. 

   

  Prymas Péter Erdő, przypominając drogę życiową „Don Stanislao”, nazwał go szarą eminencją o doskonałej pamięci, który zrobił wiele dla „uleczenia duszy Europy”.    

  Dziękując za wyróżnienie, w tym krótko po węgiersku, kardynał Dziwisz stwierdził, że Polaków i Węgrów dzieli język, ale łączy historia i kultura. – Te dwa narody muszą się stale wspierać. Historia wymaga od nas czujności, uczy, że o wolność trzeba walczyć. Teraz mamy doskonałą okazję, aby działać na rzecz dobra Polski i Węgier, ale również Europy. Dodał, że Jan Paweł II zwyciężył słowem prawdy o Bogu i człowieku, zawsze odrzucał marksizm z jego próbą wyrugowania Boga z życia ludzkiego. – Do spuścizny świętego papieża Polaka warto powracać. Pamiętać o prymacie osoby nad rzeczą, być nad mieć, pracy nad kapitałem, miłosierdzia nad sprawiedliwością i dialogu nad walką. 

   

  Podczas toastu wicepremier Zsolt Semjén wyraził przekonanie, że upadek komunizmu nie byłby możliwy bez duchowego przywództwa Jana Pawła II. – Sami Reagan i Gorbaczow to byłoby za mało. Dziękuję papieżowi Polakowi za to, że kościół światowy sprowadził do naszego regionu, ale jednocześnie za to, że traktował wiernych jako wspólnoty narodowe. Bo to właśnie w narodzie przechowują się najważniejsze wartości. Wyraził też nadzieję na kontynuację walki Polaków i Węgrów z wrogami chrześcijaństwa. Wspomniał przy tym o próbach usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II we Francji. 

   

  Kardynał Dziwisz przeznaczył finansową część nagrody na rzecz „upamiętnienia narodu węgierskiego” w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Dyrektor Maria Schmidt otrzymała w podarunku obraz z wizerunkiem Jana Pawła II. 

   

  Na zakończenie ambasador RP w Budapeszcie Jerzy Snopek wyrecytował wiersz Sándora Petőfiego „Cztery dni grzmiały działa” we własnym przekładzie. Relację z ceremonii pokazały główne wydania dzienników telewizyjnych, informacja znalazła się we wszystkich istotnych tytułach prasy drukowanej. 

   

  Źródło: Instytut Polski w Budapeszcie

  Zdjęcia laureatów Nagrody Petőfiego
  Zdjęcia laureatów Nagrody Petőfiego
  Prymas Węgier kardynał Péter Edrő
  Prymas Węgier kardynał Péter Edrő
  Kardynał Stanisław Dziwisz
  Kardynał Stanisław Dziwisz
  Ambasador Jerzy Snopek
  Ambasador Jerzy Snopek
  Ambasador Jerzy Snopek, kardynał Stanisław Dziwisz i prymas Węgier kardynał Péter Erdő
  Ambasador Jerzy Snopek, kardynał Stanisław Dziwisz i prymas Węgier kardynał Péter Erdő
  Ambasador Jerzy Snopek
  Ambasador Jerzy Snopek

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: