close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 maja 2017

  Podróżujący do Polski nie powinni się zdziwić, gdy otrzymają nowy banknot - w obiegu jest już taki o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego.

  Znajdujący się na wprowadzonej przez Narodowy Bank Polski 10 lutego 2017 pięćsetzłotówce wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzi z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich - Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

   

  Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł).


  Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

   

   

  Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego. Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych.

   

  Narodowy Bank Polski obserwuje w ostatnich latach wzrost obrotu gotówkowego oraz większe zainteresowanie obywateli banknotami o wysokich nominałach.

   

  Więcej o nowym banknocie 500 zł można przeczytać w specjalnym serwisie internetowym przygotowanym przez NBP - poznaj500zl.pl.

   


   

  Zobacz, jak wyglądają wszystkie polskie banknoty (kliknij na obrazek, by powiększyć):

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: