close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 15 maja 2017

  Ambasador Jerzy Snopek wziął 11 maja 2017 udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Ferenca Szuszy - węgierskiego piłkarza i trenera, który w latach największej świetności prowadził Górnika Zabrze.

  Ferenc Szusza (1923-2006) był piłkarzem, który przez całą swoją blisko 20-letnią karierę piłkarską był związany z jednym klubem - Újpestem Budapeszt. Później także jako trener dwukrotnie prowadził ten klub, był również szkoleniowcem m.in. Realu Betisu Sewilla, Atlético Mardyt i 14-krotnego mistrza Polski - Górnika Zabrze. Ze śląskim klubem, który trenował w latach 1970-1971, czyli tuż po największym sukcesie - grze w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, zdobył mistrzostwo i Puchar Polski. Od 2003 imię Ferenca Szuszy nosi stadion Újpestu w IV dzielnicy Budapesztu.

   

  To właśnie przy nim stanął pomnik Szuszy, którego sfinansowanie było możliwe także dzięki meczowi charytatywnemu z 25 marca 2011 roku, w którym spotkały się Újpest i Górnik Zabrze. 1500 polskich kibiców, którzy wówczas przybyli do Budapesztu, dołożyło swoją cegiełkę do powstania pomnika.

   

  Ambasador Jerzy Snopek, który brał udział w uroczystym odsłonięciu pomnika, złożył pod nim wiązankę kwiatów w biało-czerwonych barwach.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: