close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 grudnia 2017

  Delegacja Senatu uczestniczyła w spotkaniu przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Przy okazji wizyty na Węgrzech marszałka Senatu zaplanowano liczne spotkania z Polonią.

  Tuż po zakończeniu szczytu, 1 grudnia 2017 r., w polskiej ambasadzie marszałek Stanisław Karczewski wręczył Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej węgierskiemu ministrowi Csabie Latorcaiemu. Latorcai przez ostatnie kilka lat jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich odpowiadał za problematykę mniejszości narodowych, a potem w Kancelarii Premiera – za sprawy społeczne i ochrony dziedzictwa. Nawet po zmianie stanowiska pozostał wsparciem dla organizacji polonijnych.

   

  2 grudnia 2017 delegacja, której przewodniczył marszałek Senatu, spotkała się w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema z dziećmi i młodzieżą.

   

  Następnie, w Ambasadzie RP w Budapeszcie, doszło do rozmów marszałka z liderami węgierskich organizacji polonijnych. Zwracając się do zgromadzonych, Stanisław Karczewski przypomniał, że rzeczywistość, w jakiej działa Polonia na Węgrzech, różni się od tej w innych krajach. - Przede wszystkim Polacy mają tu wsparcie węgierskiego rządu, co sprawia, że podejmowane działania mają większą szansę na pełną i skuteczną realizację. Ponadto Polonia na Węgrzech ma też swojego przedstawiciela w tutejszym parlamencie, panią poseł Halinę Csúcs" - powiedział. Marszałek wysłuchał relacji z prac, jakie poszczególne organizacje podejmują w zakresie propagowania Polski, jej języka, kultury, historii i gospodarki. Wyraził nadzieję, że część ze stu milionów złotych, jakie Senat zamierza przeznaczyć na wsparcie Polonii w 2018 roku, trafi właśnie na Węgry. - Musicie Państwo w swojej działności zadbać przede wszystkim o młodzież, ale nie zapominajcie o osobach starszych i którzy również potrzebują wsparcia i integracji - dodał.

   

  Na zakończenie swojej wizyty w Budapeszcie, marszałek Karczewski odwiedził - 3 grudnia 2017 - miejsca pamięci i złożył kwiaty pod pomnikami Solidarności Polsko-Węgierskiej 1956, Józefa Bema oraz Katyńskim. Na cmentarzu Rákoskeresztúr złożony został wieniec w kwaterze 301, gdzie spoczywają ofiary wydarzeń z 1956 roku. 

   

  Opracowano na podstawie komunikatu Kancelarii Senatu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: