close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 października 2017

  Podsekretarz stanu w polskim MSZ Marek Magierowski uczestniczył 11 października 2017 w Budapeszcie w spotkaniu narodowych koordynatorów 16+1, czyli formatu współpracy regionu Europy Środkowej i Wschodniej z Chinami.

  - Traktujemy 16+1 jako ważną platformę współpracy między Europą oraz Chinami. Stała się ona nie tylko przydatnym narzędziem pogłębiania praktycznej kooperacji w wielu dziedzinach, ale stwarza też możliwości budowy synergii z niektórymi projektami w ramach UE – podkreślił wiceminister Marek Magierowski w swoim wystąpieniu.

   

  Głównym celem spotkania było omówienie przygotowań do VI szczytu premierów krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, który odbędzie się w Budapeszcie 27 listopada 2017.

   

  Koordynatorzy wymienili także uwagi na temat wstępnego projektu tzw. Wytycznych z Budapesztu (Budapest Guidelines), planowanego dokumentu końcowego szczytu. Wiceminister Marek Magierowski wyraził oczekiwanie, że szczyt będzie nie tylko wydarzeniem politycznym, ale stworzy również dodatkowe możliwości nawiązywania kontaktów i współpracy między firmami z krajów regionu oraz Chin.  Platforma 16+1 narodziła się podczas szczytu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin, który odbył się w Warszawie w 2012 r. Inicjatywa skupia 16 państw regionu (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Macedonia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja) oraz Chiny i służy pogłębianiu wielowymiarowej współpracy jej członków w takich dziedzinach, jak gospodarka, kultura, nauka, turystyka. Najważniejszym wydarzeniem politycznym w ramach formatu są coroczne szczyty premierów.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: