close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 kwietnia 2017

  Podpisanie porozumienia o partnerstwie strategicznym pomiędzy przewodniczącymi parlamentów oraz uroczyste wręczenie szefowi Zgromadzenia Narodowego Węgier Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - to dwa najważniejsze wydarzenia wtorkowego (18 kwietnia 2017) spotkania przewodniczących parlamentów Polski i Węgier. - László Kövér jest wielkim przyjacielem Polski - powiedział w trakcie uroczystości w Sejmie marszałek Marek Kuchciński.

  Zgodnie z podpisanym dokumentem Parlamenty w Warszawie i Budapeszcie mają wzajemnie informować się o przyjętych ustawach, organizować regularne spotkania szefów Izb, a także blisko współpracować w ramach międzynarodowych organizacji parlamentarnych. W preambule porozumienie podkreślono wspólne wartości i interesy obu państw, a także wyzwania stojące przed Polską i Węgrami jako liderami Europy Środkowej i rolę obu państw w reformowaniu Unii Europejskiej. Laszló Kövér podkreślił znaczenie tego dokumentu, stwierdzając, że taki rodzaj współpracy jest pierwszym i jedynym jaki został nawiązany przez parlament węgierski. - Polska i Węgry nie byłyby tymi samymi krajami bez siebie, bez wzajemnego wsparcia – powiedział podczas spotkania. Zaakcentował tym samym ważną rolę tej współpracy i jej wpływ na tworzenie się tożsamości obu państw. – Mam nadzieję, że inicjatywa podjęcia strategicznej współpracy będzie rozpoczęciem ważnego etapu w naszych relacjach – zaznaczył Marek Kuchciński. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział natomiast: - To kolejny krok na naszej drodze zacieśniania współpracy między naszymi krajami. Polska i Węgry to kraje, które przyjaźnią się od wielu wieków.

   

  Podczas wtorkowych uroczystości Marszałek Sejmu wręczył przewodniczącemu Kövérowi nadany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy i przyjaznych stosunków. Krzyżem tym Prezydent RP odznacza cudzoziemców i obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą, za wybitny wkład we współpracę międzynarodową i łączącą Polskę z innymi państwami. Marszałek podkreślił znaczenie działań przewodniczącego Węgier na rzecz Polski i wyraził wdzięczność za jego głęboką identyfikację z wielkim dziełem przyjaźni polsko-węgierskiej. - Możemy powiedzieć, że przewodniczący László Kövér jest wielkim przyjacielem Polski – stwierdził marszałek.

   

  W środę 19 kwietnia, w drugim dniu oficjalnej wizyty w Polsce, László Kövér uczestniczył w konferencji z okazji 90. rocznicy urodzin kardynała Josepha Ratzingera, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Jej współgospodarzem i organizatorem była Kancelaria Sejmu.

   

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

  KU127897_view
  KU127947_view
  KU128017_view
  KU128144_view
  KU128287_view
  KU128342_view
  KU128546_view
  KU128674_view
  KU128855_view
  Strategiczne partnerstwo Warszawy i Budapesztu
  KU127829_view

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: