close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 października 2017

  - Polska i Grupa Wyszehradzka jako całość wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do umacniania bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie – powiedział Witold Waszczykowski w Budapeszcie.

  W środę 11 października 2017 szef MSZ Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej w formule „plus” z udziałem szefów dyplomacji  Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa i Serbii. W spotkaniu w charakterze specjalnych gości uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Bułgarii i Rumunii oraz przedstawiciele Chorwacji, Słowenii i estońskiej prezydencji w Radzie UE.

   

  Rozmowy koncentrowały się na perspektywie europejskiej krajów regionu Bałkanów Zachodnich oraz wyzwaniach dla bezpieczeństwa regionalnego, związanych z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, radykalizacją czy nielegalną migracją.

   

  - Wyzwania takie jak nielegalna migracja, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm, zagrożenia hybrydowe nie znają granic – współpraca między Unią, jej krajami członkowskimi i regionem Bałkanów Zachodnich jest kluczowa, by stawić im czoło – podkreślił szef polskiego MSZ podczas spotkania.  Dodał, że państwa Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej powinny współpracować także w sprawach gospodarczych – zwłaszcza budowie wspólnej infrastruktury transportowej i energetycznej. W momencie przystąpienia do UE, państwa bałkańskie nie powinna dzielić od pozostałych państw członkowskich luka rozwojowa.

   

  - Polska od lat wspiera kraje Bałkanów Zachodnich w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej i dzieli się swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami z procesu akcesji do UE – mówił szef polskiej dyplomacji. - Nasze inicjatywy w tym zakresie to Konferencje - Skopijska i Belgradzka czy Akademia Rozszerzenia, w której udział biorą urzędnicy ze wszystkich krajów regionu Bałkanów Zachodnich. Minister Witold Waszczykowski wyraził też nadzieję, iż zaplanowany na maj przyszłego roku w Bułgarii Szczyt UE-Bałkany Zachodnie wpłynie na przyspieszenie procesu integracji europejskiej regionu. Bułgaria, która w pierwszej połowie przyszłego roku będzie sprawować przewodnictwo w Radzie UE, określiła region Bałkanów Zachodnich jako priorytetowy.

   

  Podczas spotkania w Budapeszcie, szefowie dyplomacji mieli okazję do zapoznania się z prezentacją na temat utworzonego niedawno Funduszu Bałkanów Zachodnich z siedzibą w Tiranie.

   

  Szef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę na polskie wsparcie dla procesów pojednania w regionie: - Polska dzieli się z państwami bałkańskimi swoim doświadczeniem w zakresie procesu pojednania z Niemcami. W tych dniach odbywa się w Krzyżowej na Dolnym Śląsku polsko-niemieckie seminarium „Pojednanie i Pamięć” z udziałem młodzieży ze wszystkich sześciu państw Bałkanów Zachodnich – przypomniał.  

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: