close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2017

  – Zgodziliśmy się co do strategicznego znaczenia ciągłego wzmacniania polityki rozszerzenia Unii Europejskiej. Przed nami decydujące dla państw Bałkanów Zachodnich półrocze – powiedział wiceszef MSZ w stolicy Węgier.

  –  Liczymy na zdecydowany postęp w procesie ich integracji w ramach UE oraz zbliżaniu do NATO – dodał.

   

  Wiceminister Jacek Czaputowicz wziął 4 grudnia 2017 udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej w formule „plus” z przedstawicielami krajów Europy Południowo-Wschodniej - Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii i Słowenii. Na zaproszenie węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w budapeszteńskim spotkaniu udział wzięła również minister ds. europejskich Serbii. Rozmowy dotyczyły polityki energetycznej oraz przyszłości UE, w tym jej rozszerzenia.

   

  Odnosząc się do kwestii polityki energetycznej, wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że „UE nie powinna sprzyjać projektom sprzecznym z ideą unii energetycznej, a przepisy III pakietu energetycznego powinny być bezwzględnie egzekwowane. Jest to absolutne minimum jakiego oczekujemy od naszych partnerów z UE”. – Liczymy ponadto, że przyszłoroczny szczyt Inicjatywy Trójmorza pod przewodnictwem Rumunii nada kolejny impuls tej inicjatywie w wymiarze rozwoju współpracy energetycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył.

   

  Mówiąc o przyszłości UE, wiceminister Jacek Czaputowicz podkreślił, iż wszystkie państwa członkowskie muszą mieć poczucie współdecydowania. Przypomniał ponadto, że polska agenda reform UE zakłada zwiększoną konkurencyjność gospodarczą, silniejszy i komplementarny wobec NATO wymiar bezpieczeństwa i obrony, integralność instytucji UE i jednolitego rynku, wzmocnienie roli parlamentów narodowych oraz UE aktywną w sąsiedztwie i otwartą na świat.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Ambasador Jerzy Snopek i wiceminister Jacek Czaputowicz
  Ambasador Jerzy Snopek i wiceminister Jacek Czaputowicz
  Wiceminister Jacek Czaputowicz
  Wiceminister Jacek Czaputowicz

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: