close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 maja 2018

  Uprzejmie informujemy, że w związku z rozpoczętym sezonem urlopowym należy liczyć się z oczekiwaniem na węgierskich przejściach granicznych, znajdujących się na granicy strefy Schengen, tj. z Serbią, Rumunią, Ukrainą i Chorwacją.

  Przejście graniczne między Węgrami a Serbią Röszke - Horgoš Na granicach mogą występować czasowo kolejki oczekujących zarówno samochodów osobowych, jak i autokarów i pojazdów ciężarowych. Czas odprawy może być znacznie wydłużony, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży. Najtrudniejsza sytuacja panuje zazwyczaj na dużych przejściach na granicy z Serbią (dotyczy to zarówno wjazdu na Węgry, jak i wyjazdu z nich). Aktualizowane na bieżąco informacje o czasie oczekiwania na poszczególnych przejściach granicznych można znaleźć na stronie internetowej węgierskiej policji - także w języku angielskim.

   

  Na zdjęciu: przejście graniczne między Węgrami a Serbią Röszke - Horgoš.

   


   

  Informację o czasach oczekiwania na węgierskich przejściach granicznych można znaleźć na anglojęzycznej wersji strony węgierskiej policji. Po przejściu na witrynę police.hu, po prawej stronie pojawi się ramka z nazwami przejść granicznych i symbolami rodzajów pojazdów (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy) - informacja godzinowa pod odpowiednim symbolem oznacza spodziewany czas oczekiwania dla danego typu pojazdu na wymienionym przejściu granicznym. (Jeśli ramka nie jest od razu widoczna, należy przesuwać (skrolować) stronę w dół.)

   

  Jeśli interesującego Państwa przejścia nie ma w zestawieniu, oznacza to, że ruch odbywa się tam na bieżąco, tzn. czas oczekiwania na odprawę powinien wynieść do 15 minut.

   

  KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ NA STRONĘ WĘGIERSKIEJ POLICJI Z CZASAMI OCZEKIWANIA NA PRZEJŚCIACH GRANICZNYCH

   


   

  Listę wszystkich węgierskich przejść granicznych wraz z czasami ich otwarć, także można znaleźć w serwisie węgierskiej policji, choć już na jej wersji węgierskojęzycznej (KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ). Jeśli przy nazwie przejścia, z lewej strony znajduje się ikona zegara, to oznacza to, że czas oczekiwania na tym przejściu przynajmniej dla jednego z typów pojazdów (osobowe, ciężarowe, autobusy) jest dłuższy niż kwadrans. Po kliknięciu na ikonę zegara na ekranie rozwinie się szczegółowa informacja o czasie oczekiwania na danym przejściu granicznym.

   


   

  Ambasada RP w Budapeszcie informuje o ważniejszych utrudnieniach czy zmianach na swoim profilu w serwisie społecznościowym Twitter (KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ).

   

   

  Przed wakacyjnym wyjazdem warto zapoznać się z przygotowanym przez służby konsularne Ministerstwa Spraw Zagranicznych poradnikiem dla podróżujących - Podróże za granicę. Znaleźć tu można np. link do poradnika Polak za Granicą, który zawiera informacje o krajach świata (warunki wjazdu, informacje na temat bezpieczeństwa, zdrowia, przepisów prawnych, w tym dla kierowców, cła i inne przydatne wiadomości), a także aktualne ostrzeżenia dla podróżujących i wskazówki dotyczące postępowania w przypadkach losowych.

   

  Odyseusz to serwis służący do rejestracji podróży. W przypadku wystąpienia za granicą sytuacji nadzwyczajnych, umożliwia MSZ kontakt z osobami przebywającymi w danym kraju i udzielenie im pomocy przez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

   

  Bezpłatna aplikacja iPolak to z kolei niezbędnik w podróży. Wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Można w niej znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: