close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 lipca 2017

  Tylko do końca lipca 2017 można było na Węgrzech płacić starymi banknotami o nominałach 2000 Ft i 5000 Ft. Przez kolejne trzy lata - do połowy 2020 roku - bez problemu będzie można wymienić je na nowe w każdym banku czy na poczcie.

  Na Węgrzech trwa proces wymiany banknotów na ich nowe, odświeżone wersje z nowymi, lepszymi zabezpieczeniami. Jak do tej pory zmiany objęły cztery z sześciu węgierskich banknotów - w obiegu są już nowe wersje 2000 Ft, 5000 Ft, 10 000 Ft i 20 000 Ft. Do tej pory stare i nowe banknoty funkcjonowały jednocześnie, jednak od 1 sierpnia 2017 rozpoczęło się wycofywanie części starych banknotów z obiegu. Od tego dnia nie można już zapłacić starymi banknotami o nominale 2000 Ft i 5000 Ft. Przez trzy najbliższe lata bez problemu wymienimy je na poczcie czy w placówce banku, a przez 20 kolejnych lat przyjmować je będą oddziały Węgierskiego Banku Narodowego (Magyar Nemzeti Bank; MNB). Od 1 stycznia 2018 roku z obiegu wycofane zostaną stare banknoty o nominale 20 000 Ft - procedura ich wymiany będzie podobna. Nie jest jeszcze znany termin wycofania z obiegu starych banknotów o nominale 10 000 Ft - jak na razie funkcjonują one równocześnie z nowymi.

   


   

  Stare banknoty o nominale 2000 Ft utrzymane były w beżowo-brązowej kolorystyce, na awersie znajdował się wizerunek Gábora Bethlena, na rewersie - reprodukcja przedstawiająca tegoż władcę w otoczeniu uczonych. Liczba "2000" znajdowała się nad napisem "Kétezer forint" (dwa tysiące forintów) w centrum awersu banknotu.

   

   

   

   

   

   

  Banknot 2000 forintów

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Nowy banknot 2000 Ft jest ciemniejszy od poprzedniego, choć nadal utrzymany w brązowej tonacji. Najważniejsze zmiany to przesunięcie paska holograficznego (teraz znalazł się na nim wizerunek Bethlena i nominał) oraz liczby "2000" na awersie do lewej strony banknotu oraz zmiana tła na rewersie - obecnie wizerunek Bethlena i uczonych znajduje się na tle dokumentu spisanego po łacinie.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Stary banknot o nominale 5000 Ft utrzymany był w niebiesko-zielonej kolorystyce. Na awersie znajdował się wizerunek Istvána Széchenyiego, na rewersie - fronton pałacu Széchenyich w Nagycenk.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Banknot 5000 forintów

   

   

   

   

   

   

  Nowy banknot o nominale 5000 Ft różni się od poprzedniego przede wszystkim kolorystyką - jest drukowany w odcieniach żółci i brązu. Inny jest pasek holograficzny, na który pionowo zapisano nominał banknotu. Zmienił się kształt wypukłego elementu w lewym górnym rogu - eliptyczną tarczę zastąpiła rozeta, a obok wizerunku Széchenyiego pojawił się rysunek filaru budapeszteńskiego Mostu Łańcuchowego, wykonany farbą zmienną optycznie (zmieniającą kolor z kątem patrzenia).

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: