close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 21 października 2015

  W zaułku Corvin w Budapeszcie, na budynku kina o tej samej nazwie 21 października 2015 odsłonięto tablicę Małych Powstańców.

  Miejsce, w którym znalazła się tablica, nie jest przypadkowe. Zaułek Corvin i okolice kina Corvin to miejsce bardzo ważne w węgierskiej historii. To tu podczas powstania 1956 roku toczyły się najcięższe walki, to właśnie obrona Corvina jest jedną z legend powstania sprzed 59 lat. Na budynku kina Corvin od lat umieszczane są tablice pamiątkowe związane z 1956 rokiem. Umieszczenie tam tablicy Małych Powstańców jest więc wyjątkowym wyróżnieniem.

   

  Ufundowana przez Fundację im. Gábora Bethlena, Ogólnokrajowy Samorząd Mniejszości Polskiej oraz samorząd VIII dzielnicy Budapesztu (Józsefváros) tablica przypomina o roli dzieci i młodzieży walczących w powstaniu warszawskim i powstaniu węgierskim 1956 roku. Przypomina także dzieje naszych dwóch narodów w tych dwóch tragicznych momentach historii - odmowę węgierskich żołnierzy udziału w tłumieniu powstania warszawskiego oraz ich pomoc dla powstańców oraz zaangażowanie Polaków w pomoc humanitarną dla ofiar wydarzeń 1956 roku na Węgrzech, a także czynny udział w powstaniu węgierskim polskich studentów.

   

  W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli przedstawiciele elit politycznych i intelektualnych Budapesztu, węgierskich organizacji społecznych pielęgnujących tradycje 1956 roku, węgierska Polonia z rzecznik mniejszości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier Haliną Lászlóné Csúcs, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech Eugeniuszem Korkiem i prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha Moniką Sagun-Molnárné na czele. Władze VIII dzielnicy Budapesztu reprezentował wiceburmistrz Botond Attila Sára, obecna była Mária Wittner - uczestniczka powstania 1956 roku. Historię powstania i przesłanie tablicy zaprezentował zebranym Attila Szalai. Podczas uroczystości chargé  d'affaires a.i. Ambasady RP w Budapeszcie Michał Andrukonis odczytał list ambasadora RP Romana Kowalskiego.

   

   

   

   

   

  Chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Budapeszcie Michał Andrukonis
  Chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Budapeszcie Michał Andrukonis
  Chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Budapeszcie Michał Andrukonis
  Chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Budapeszcie Michał Andrukonis

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: