close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 grudnia 2018

  Od 14 grudnia 2018 roku Budapeszt ma park imienia Adama Mickiewicza. Uroczystego otwarcia parku dokonali ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, nadburmistrz (prezydent) Budapesztu István Tarlós oraz burmistrz III dzielnicy węgierskiej stolicy Balázs Bús.

  Park znajduje się w III dzielnicy Budapesztu – Óbuda (w północnej części miasta). To kolejny ważny polski punkt na mapie węgierskiej stolicy.

   

  - W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Adam Mickiewicz jawi się nam również jako jeden z praojców naszej niepodległości. W znaczniej mierze to dzięki niemu przetrwaliśmy w kulturze jako Polacy – powiedział w swoim przemówieniu ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek. Podkreślił przy tym, Mickiewicz był nie tylko cudotwórcą literackim, ale także wybitnym patriotą, który w pewnym momencie zrozumiał, że same słowa, choć najpiękniejsze, są niewystarczające i potrzebny jest czyn.

   

  Nadburmistrz (prezydent) Budapesztu István Tarlós podkreślił, że ta symboliczna uroczystość jest kolejnym świadectwem polsko-węgierskiej przyjaźni, która ma swoje źródło we wspólnocie losów.

   

  Kontynuacją uroczystości otwarcia parku był wieczór literacki poświęcony twórczości Adama Mickiewicza. Swoje prelekcje wygłosili prof. Mikołaj Sokołowski – dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, prof. Isván Kovács – węgierski historyk i literaturoznawca oraz ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele władz Budapesztu, studenci węgierskich polonistyk oraz węgierska polonia. Studenci Uniwersytetu im. Lóránda Eötvösa w Budapeszcie zaprezentowali program artystyczny składający się z fragmentów słynnych utworów Adama Mickiewicza, m.in. "Dziadów", "Ody do młodości" czy "Sonetów krymskich". Wybrzmiały także słynne utwory muzyczne z tekstem wierszy wieszcza w interpretacji Czesława Niemena i Marka Grechuty.

   

  W najbliższych dniach z okazji 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza – z inicjatywy naszej placówki – w węgierskich mediach ukaże się cykl programów i publikacji popularyzujących samą postać poety oraz jego twórczość.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: