close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2018

  Z inicjatywy Ambasady Królestwa Hiszpanii 7 listopada 2018 odbyła się w Budapeszcie uroczystość ku czci ofiar Holokaustu oraz osób, które na Węgrzech w czasie II wojny światowej ratowały Żydów. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele polskiej ambasady.

  Uroczystość odbyła się w III dzielnicy Budapesztu, przy ulicy Ángela Sanza Briza (Ángel Sanz Briz út) - hiszpańskiego dyplomaty, który w czasie II wojny światowej uratował ponad 5 tys. węgierskich Żydów, wystawiając im fałszywe dokumenty o posiadaniu hiszpańskiego obywatelstwa. Obok obelisku upamiętniającego Sanza Briza ambasador Hiszpanii w Budapeszcie Anunciada Fernández de Córdova oraz zaproszeni dyplomaci posadzili drzewo mające upamiętniać ofiary Holokaustu oraz osoby takie jak wspomniany hiszpański dyplomata, pomagające uratować się przez prześladowaniami.

   

  Zaproszenie przedstawicieli polskiej ambasady wiąże się z postacią Henryka Sławika - polskiego dziennikarza i działacza regionalnego z Górnego Śląska, który w czasie II wojny światowej, uratował na Węgrzech kilka tysięcy Żydów, w tym wiele dzieci, m.in. umieszczając te ostatnie w sierocińcach pod fałszywymi nazwiskami jako sieroty po polskich oficerach. Placówkę reprezentowali I radca Tomasz Awdankiewicz i oficer łącznikowy polskiej policji podinsp. Bogusław Kołdys.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: