close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 21 czerwca 2019

  Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do Ambasady Węgier w Warszawie na uroczystą inaugurację edytorskiej Serii Węgierskiej oraz prezentację tomu nowego przekładu poezji Sándora Petőfiego "Lutnia i miecz".

  Spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2019 o godz. 13:00 w Ambasadzie Węgier w Warszawie przy ul. Chopina 3. Wezmą w nim udział m.in. wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, ambasador RP na Węgrzech i tłumacz Sándora Petőfiego Jerzy Snopek, ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács, historyk i polonista, były konsul generalny Węgier w Krakowie István Kovács.

   

  Z zaproszenia wydawcy:

   

  Seria Węgierska to cykl publikacji, których celem jest przybliżenie historii, kultury oraz tradycji dwóch bratnich narodów i zaprzyjaźnionych państw. Pierwsza publikacja jest wyborem wierszy największego poety węgierskiego Sándora Petőfiego w nowym, wybitnym przekładzie Jerzego Snopka. Wydanie na wysokim poziomie edytorskim, z ilustracjami węgierskiego malarstwa romantycznego.

   

  Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant generała Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Segesvárem (dziś Sighișoara) w 1849 r. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Z tego powodu tę wyjątkową pozycję obraliśmy za początek całej serii.

   

  Zaproszenie w wersji PDF

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: