close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 16 listopada 2018

  13 listopada 2018 Ambasada RP w Budapeszcie zorganizowała przyjęcie narodowe z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  Tradycyjnie polskie przyjęcie narodowe odbywa się w maju, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, ale ze względu na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości zostało wyjątkowo przeniesione na listopad. Gości zaprosiliśmy – po trzyletniej przerwie spowodowanej remontem budynku – do prestiżowych wnętrz Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum) w Budapeszcie. W salach muzeum zgromadziło się ok. 700 gości z węgierskiej administracji państwowej i lokalnej, korpusu dyplomatycznego, sił zbrojnych i służb mundurowych oraz węgierskiej Polonii i mieszkających na Węgrzech Polaków, w tym także polskiego biznesu.

   

  Obecna była większość akredytowanych na Węgrzech ambasadorów, 38 sekretarzy i podsekretarzy stanu, a gościem honorowym przyjęcia był minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó, który sporadycznie bywa gościem przyjęć dyplomatycznych. Przyczyną, dla której szef węgierskiej dyplomacji zdecydował się przybyć, jest szczególny charakter stosunków polsko-węgierskich, co zresztą wybrzmiało w wygłoszonym przez niego przemówieniu.

   

  Po powitaniu gości okolicznościowe przemówienie – po węgiersku i polsku – wygłosił ambasador Jerzy Snopek. Następnie odbyła się krótka uroczystość wręczenia nadanych przez Prezydenta RP polskich odznaczeń węgierskim politykom – otrzymali je minister sprawiedliwości László Trócsányi, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Zsolt Németh, przewodniczący parlamentarnej komisji Unii Europejskiej Richárd Hörcsik oraz nadburmiustrz (prezydent) Budapesztu István Tarlós. Ostatnim elementem części oficjalnej było przemówienie ministra Pétera Szijjártó.

   

  Oprawę muzyczną zapewniła 26-osobowa Centralna Orkiestra Armii Węgierskiej pod kierownictwem kpt. Imre Szabó.

   

  Pełna galeria zdjęć z przyjęcia

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: