close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 grudnia 2016

  Tradycją stało się już grudniowe bożonarodzeniowe spotkanie w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

  W tym roku wzięło w nim udział 100 słuchaczy kursów języka polskiego prowadzonych przez Instytut, lektorzy, pracownicy naukowi, studenci i absolwenci dwóch katedr polonistycznych na Węgrzech, tłumacze, a także studenci polskich hungarystyk przebywający na stypendium w Budapeszcie.

   

  Wieczór 10 grudnia 2016 rozpoczął się powitaniem Jarosława Bajaczyka, pełniącego obowiązki dyrektora Instytutu Polskiego. – Bardzo nas cieszy, że Węgrzy ta licznie zgłębiają u nas tajemnice języka polskiego. Chcemy Wam za to dzisiaj podziękować i zachęcić do dalszego wysiłku poprzez prezentację  niezwykle bogatego świata polskich tradycji świątecznych

   

  O zwyczajach bożonarodzeniowych Polaków opowiedziała jedna z lektorek języka polskiego. Po wspólnym odśpiewaniu dwóch kolęd, każda z grup kursantów odczytała – z podziałem na role - przygotowany wcześniej fragment „Quo vadis”. Było to nawiązanie do przypadającej w 2016 roku 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza i akcji „Narodowego Czytania”. 

   

  Na zakończenie wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie zdegustowali zimne i ciepłe danie wigilijne przygotowane przez polskiego kucharza. W sali kinowej węgierscy studenci polonistyk i polscy studenci hungarystyk zmierzyli się w quizie wiedzy. 

   

  Równolegle w sali wystawowej Instytutu Polskiego trwał kiermasz rękodzieła, gdzie nabyć można było ręcznie malowane bombki, biżuterię, ozdoby choinkowe, książki, zabawki i inne prezenty pod choinkę. Stoiska prowadzone były przez polskich twórców mieszkających na Węgrzech.  

   

  Źródło: Instytut Polski

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: